Do zwiedzania

Obiekty w obrębie Gór Sowich

 

 Zamek ,,Grodno" w Zagórzu Śl.- XIII-wieczna warownia, częściowo muzeum. Z wieży wspaniałe widoki na okolicę. W lochu głodowym szkielet księżniczki. Ciekawe legendy.  
 Wieża widokowa na Wielkiej Sowie. Roztacza się z niej wspaniała panorama Sudetów,Niziny Śląskiej i nawet obszaru Czech.  
   
   
Podziemne Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie. Można : zwiedzać podziemne chodniki,spotkać ducha kopalni,przejechać podziemną kolejką, zwiedzić muzeum w dawnym budynku zarządu kopalni, oraz wybić własną monetę.   

Obiekty ,, Riesse"- są to : ,,Podziemne Fabryki Walimia ", ,,Podziemne Miasto Osówki" i ,,Kompleks Włodarz". Razem z towarzyszącymi im budowlami naziemnymi stanowią wielką tajemnicę z czasów II Wojny Światowej. Wędrówka po podziemiach i powierzchni daje wiele emocji. 

Przejazd brzegami Jeziora Bystrzyckiego z przejściem wiszącą kładką ( dług.118 m), piciem wody zawierającej srebro ze starej kopalni i zwiedzaniem zapory wodnej na Bystrzycy.

 

 

 

 

 

Najbliższa okolica

 

Wambierzyce - miejscowość kultowa czterech narodów: Polaków, Czechów, Morawian i Niemców - sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin. Zwiedza się barokowe sanktuarium M.B.,ruchomą szopkę ( 800 figurek, 300 ruchomych) i bardzo ciekawy skansen z małym ZOO i mnóstwem nagromadzonych eksponatów.

 

Twierdza w Srebrnej Górze - najwspanialsza budowla obronne Prus, ulubione dzieło Fryderyka Wielkiego.

 

Kłodzko - godne zwiedzenia : Twierdza Kłodzka - bastiony naziemne, kazamaty i chodniki minerskie. Można sprawdzić swe zdolności wspinaczkowe.

 

Sanktuarium Matki Bożej Bardzkiej w Bardzie. Zwiedza się barokowy kościół, Muzeum Sztuki Sakralnej,kalwarię i ruchomą szopkę pod prezbiterium kościoła.

 

Rezerwat Skalny Szczelińca Wielkiego w Karłowie. Jest to wspaniały labirynt skalny. Wiele olbrzymich skał przypomina zwierzęta, przedmioty i ludzi.

 

Rezerwat Błędnych Skał - labirynt skalny utworzony przez naturę. Zwiedzając wędruje się wąskimi szczelinami, niskimi przesmykami i pod skalnymi grzybami.

 

Zamek Książ. Trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Posiada 400 sal i komnat.

 

Szczawno Zdrój - Można pospacerować po parku zdrojowym, napić się wód mineralnych, ogłądnąć salę teatralną.

 

Muzeum Techniki i Górnictwa w Wałbrzychu. Wędrówka przez dawne budynki kopalniane, wśród starych maszyn i urządzeń.

 

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i mauzoleum Piastów Świdnickich w Krzeszowie - zabytek klasy ,, 0 " (najwyższej europejskiej ), jest to kompleks budowli barokowych stworzonych przez najwybitniejszych twórców środkowoeuropejskiego baroku.

 

Rezerwat Głazy Krasnoludków - nagromadzenie przeróżnych form skalnych wśród przepięknego lasu.

 

Dwunastu Apostołów w Chełmsku Śl.- zespół 11 drewnianych domów będących dawniej domami tkaczy. Wewnątrz skansen i możliwość taniego zakupu wyrobów z lnu.

 

Polanica Zdrój - Spacer po parku zdrojowym, zaglądnięcie do sklepu z kamieniami ozdobnymi i zwiedzenie huty szkła ,,Barbara"( możliwość zakupów w sklepie fabrycznym).

 

Kościół Pokoju w Świdnicy. Zbudowany bez fundamentów i bez użycia metalu cegieł i kamieni. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

 

Katedra świdnicka - wspaniała gotycka budowla z czasów piastowskich. Wewnątrz mająca wystrój barokowy. Ciekawe , średniowieczne zwyczaje ślubne i ostrzeżenia przed pochopnym zawarciem związku małżeńskiego, przedstawione na północnym portalu.

 

Drewniany kościół Matki Boskiej Śnieżnej w Sierpnicy. Ciekawa skrzyniowa budowla z 1564 r. Posiadająca ,, soboty ".Związane są z nimi interesujące dawne zwyczaje.

 

Godne zwiedzenia obiekty usytuowane w Czechach, w pobliżu granicy z Polską

 

Broumov - bardzo ładne miasteczko z barokowym klasztorem, w którym można oglądnąć starą bibliotekę z 17.000 dawnych ksiąg, kopie "Całunu Turyńskiego" z 1651r., mumie i inne ciekawostki. Warto też obejrzeć drewniany kościół z 1177r.

 

Labirynty skalne "Ostas" i "Koci Gród" Zupełnie inne labirynty od pozostałych. Zwiedzenie ich daje wiele radości wszystkim, niezależnie od wieku.

 

Adrspaskie Skalne Miasto - labirynt skalny z olbrzymim nagromadzeniem przedziwnych skał. Zwiedzanie połączone z pływaniem łodzią i wysłuchaniem wielu anegdot dowcipów i historyjek opowiadanych przez przewodnika.

 

Zwiedzanie browaru "Olivetin". Stary benedyktyński browar warzący piwo wg. receptury z 1348 r. Zwiedzanie połączone z degustacją piwa.

 

Punkt widokowy "Hvezda" na Broumovskich Stenach. Panorama polskich gór od strony Czech. Ważny węzeł szlaków turystycznych.